1-oji kalba "Ledlaužis"

Vadovo santrauka 

Savo pirmos kalbos projekto metu Jūs pristatysite save kitiems klubo nariams ir pateiksite jiems šiek tiek informacijos apie save, apie savo pomėgius ir ambicijas. Treniruokitės sakydami kalbą savo draugams arba šeimos nariams, išmokite su auditorija išlaikyti akių kontaktą. Jeigu norite, kalbos metu galite naudoti užrašus. Prieš ruošdami savo kalbą iš pradžių perskaitykite visą temą.

Šios kalbos tikslai:

  • Pradėti kalbėti priešais auditoriją.
  • Suprasti, kokius kalbėjimo įgūdžius jau turite ir kokius įgūdžius dar reikia tobulinti.

Kalbėjimui skiriamas laikas: nuo 4 iki 6 minučių

Iki šiol esate girdėjęs(-usi) kitų klubo narių kalbas ir tikriausiai dalyvavote improvizacijų sesijoje. Dabar - Jūsų proga pateikti pirmą paruoštą kalbą ir „pralaužti ledus“.

Geriausias būdas pradėti savo kalbą yra pasakoti apie sau pažįstamą dalyką – apie patį save. Žinoma, šis objektas keturių-šešių minučių prezentacijai yra per platus. Jūs privalote temą susiaurinti ir atsirinkti tris arba keturis įdomius savo gyvenimo aspektus, kurie leistų jūsų klubo nariams pažvelgti į Jus ir suvokti kaip individą. Tai gali būti Jūsų gimimo vieta, Jūsų išsilavinimas arba šeima. Jūs galite papasakoti, kaip pasiekėte dabartinę (darbo) poziciją, supažindinti auditoriją su savo gyvenimo ambicijomis (tikslais). Taip pat galite pasakoti apie tai, kaip paveikė Jūsų gyvenimą koks nors Jūsų vaikystės įvykis. Viena kalbėtoja sakydama savo kalbą ir pasakodama apie savo gyvenimą dėvėjo skrybėlę. Ji dėvėjo vairuotojo kepurę ir pasakojo apie tai, kaip veža savo vaikus į jų lankomą veiklą, dėvėdama gaisrininko kepurę ji aptarė krizes ir „nepaprastas situacijas“, su kuriomis kasdien susiduria darbe, ir virėjo kepurę pasakodama apie savo pomėgį gaminti.  

Kai savo galvoje jau turite kalbos kontūrus, įpinkite juos į pasakojimą, lyg kalbėtumėte su savo draugais prie stalo vakarieniaujant. Pasidalinkite svarbia asmenine patirtimi. Kuo asmeniškiau kalbėsite, tuo šiltesni santykiai bus tarp Jūsų ir auditorijos.
 

Įžanga, pagrindinė dalis ir pabaiga

Kaip ir kiekviena gera istorija Jūsų kalba turi turėti aiškią pradžią ir pabaigą. Sukurkite įdomų įvadinį sakinį, kuris patrauktų auditorijos dėmesį. Jeigu reikia, šį sakinį įsiminkite ir naudokite jį net ir tuo atveju, jeigu prieš kalbant kyla geresnė mintis. Tada sukurkite gerą pabaigą ir ją taip pat įsiminkite.

Įsiminta įžanga ir pabaiga leis Jums lengvai, tvirtai pradėti ir užbaigti savo kalbą. Ruošiant kalbą geriausia pasirinkti kelis pagrindinius akcentus (daugių daugiausiai tris arba keturis) ir pabrėžti juos pasitelkiant pavyzdžius, istorijas ar anekdotus. Jeigu Jūs paprasčiausiai pasakysite faktą ir tęsite toliau, didžioji dalis auditorijos į tai neatkreips dėmesio. Jūs privalote tai pabrėžti, pasakyti tą patį dalyką kitais žodžiais, iliustruoti faktą, o tada dar kartą jį pakartoti ir taip įsitikinti, jog jis tikrai bus aiškiai suprastas. Tai puikus įgūdis, kurio galite išmokti. Kruopščiai pasirinkite pagrindinius kalbos akcentus ir jų iliustravimą. Būtina pažymėti, jog per didelis informacijos kiekis auditoriją priblokš.

Jeigu manote, jog Jums reikės užrašų, užsirašykite trumpą kalbos planą ant pastabų kortelių, kurias galite pasidėti ant kalbėjimo pulto. Užrašais remkitės tik tada, kai Jums jų prireiks. Atminkite, jog kalbate, o ne skaitote. Daugelis kalbėtojų pradeda užsirašydami visą kalbą, tada padalina ją į dalis, prie kiekvienos palikdami esminį žodį (raktažodį), ir galiausiai ant pastabų kortelių surašo tik pagrindinius žodžius.
 

Pasiruošimas

Kalba jau paruošta, tačiau ar Jūs esate pasiruošęs ją pateikti? Treniruokitės kalbėti tol, kol kalbėdamas jausitės patogiai. Jums nebūtina atsiminti visos kalbos, kadangi jau žinote jos temą. Kaip minėjome anksčiau, svarbiausia - įsiminti kalbos pradžią ir pabaigą.

Kalbą pateikite šeimos nariui, draugui arba „Toastmasters“ klubo patarėjui. Paprašykite, kad jie pasakytų savo pastabas ir komentarus. Jie gali pateikti Jums naudingų patarimų. Jeigu turite garso įrašymo prietaisą, įrašykite savo kalbą ir atidžiai ją išklausykite, o tada atlikite reikalingus pataisymus. Garso įrašymo prietaiso naudojimas yra vienas geriausių būdų pagerinti savo kalbėjimo įgūdžius.

Vietoje to, kad galvotumėte apie šią prezentaciją kaip apie „kalbos pateikimą“, pagalvokite apie tai, kaip apie kalbą savo draugams, pasidalijimą įdomia informacija. Nebijokite auditorijos. Jie jau patyrė tą jausmą, kurį patiriate Jūs. Jie nori, kad Jums pasisektų ir jie trokšta Jums padėti!

Išvaizda yra svarbi. Prezentacijai tinkamai pasirūpinkite savo išvaizda, tinkamai apsirenkite. Kada gerai atrodote, gerai ir jaučiatės. Jūs labiau pasitikėsite savimi, nes žinosite, kad padarėte auditorijai gerą pirmąjį įspūdį.  
 

Kalbos pristatymas

Kai paruošėte savo kalbą ir pasipraktikavote – atsipalaiduokite. Kad ir kiek patyręs būtų, kiekvienas kalbėtojas nervinasi. Iš esmės, šią energiją galite nukreipti panaudodami ją savo prezentacijai suteikdami žavesio. Niekas nepastebės šiek tiek virpančio Jūsų balso, ir bet kokiu atveju, kada įsitrauksite į tai, ką kalbate, tai greitai išnyks. (Daugiau informacijos apie nervingumo/susijaudinimo valdymą rasite 72 puslapyje).

Kai būsite pristatomas auditorijai, giliai įkvėpkite ir lėtai iškvėpkite. Tai padės užtikrinti natūralų balso skambėjimą. Pradėkite susitikdami su pristatančiu kalbėtoju, pasakykite: „Pone (arba ponia) pristatantis kalbėtojau“, tada atsisukite į auditoriją ir tęskite: „Ponios ir ponai...“ arba „Kolegos ir svečiai...“. Padarykite pauzę, o tada pradėkite pristatydami kalbos įžanginę dalį.

Kalbėdami su auditorijos nariais užmegzkite akių kontaktą, iš pradžių kelias sekundes žiūrėkite į vieną asmenį, tada į kitą, taip žmonės pasijaus įtraukti į Jūsų kalbą. Darydami tai kartas nuo karto pažvelkite į laikininką. Jeigu Jums kalbant parodoma geltona kortelė, vadinasi laikas pereiti prie pabaigos ir kalbą užbaigti. Kalbėdami stebėkite laiko ribas.

Kai kurie kalbėtojai pabaigoje pasako „Ačiū“ ir taip praneša auditorijai, jog savo kalbą baigė. Tačiau tai nėra būtina. Geriau po kalbos linktelėkite pristatančiam kalbėtojui ir pasakykite „Pone (arba ponia) pristatantis kalbėtojau“, ir mėgaukitės auditorijos plojimais. 
 

Jūsų įvertinimas

Jums baigus sakyti kalbą, tikriausiai pradėsite save vertinti dar prieš sugrįždami į savo kėdę. Jūs netgi galite galvoti, jog geriausias dalis praleidote. Kiekvienas kalbėtojas taip galvoja. Tiesiog pasveikinkite save su savo pirmąja kalba, tada surašykite, kas Jums sekėsi gerai ir tai, ką norite patobulinti ir taip savo kitą kalbą padaryti dar geresnę.

Be Jūsų paties įvertinimo Jus bus paskirtas įvertinti ir patyręs klubo narys. Prieš prasidedant susitikimui, šias instrukcijas perduokite paskirtam įvertinimo nariui, taip jis arba ji galės šios temos puslapiuose parašyti įvertinimo pastabas. Taip galėsite stebėti, kaip laikui bėgant keičiasi pastabos. Jeigu norite, kad vertintojas atkreiptų dėmesį į tam tikrus dalykus, būtinai iš anksto jį apie tai informuokite. 

Po susitikimo paprašykite kitų narių pateikti savo pastabas (kai kurie gali susitikimo metu užsirašyti glaustus komentarus). Nebūtinai visi šie komentarai bus naudingi, tačiau į juos reikėtų atsižvelgti. Atminkite, jog kiekvienas įvertinimas yra to žmogaus nuomonė apie Jus bei Jūsų prezentaciją. Paprastai (tačiau ne visada) šios nuomonės padeda tolesniam tobulėjimui.

Kalbėtojo kontrolinis sąrašas

  • Kai susitikimo metu turite pateikti kalbą, būtinai atsineškite šias instrukcijas
  • Drauge su savo patarėju peržiūrėkite savo prezentaciją.
  • Prieš pateikdami kalbą su savo vertintoju aptarkite svarbius aspektus.
  • Prieš kalbą vertintojui paduokite savo vadovą, taip jis arba ji galės užrašyti prezentacijos komentarus.
  • Po kiekvienos temos užbaigimo, 80 vadovo puslapyje turi būti įrašomas viceprezidento įrašas (“Temos užbaigimo įrašas”. Tai bus kreditai, kurie bus įrašyti į Kompetentingo kalbėtojo diplomą.
  • Nenusiminkite, jeigu Jūsų vertintojas „nepagavo esmės“. Vertintojai turi skirtingą kalbėjimo patirtį, o vertinimas yra įgūdis, kuris išmokstamas per praktiką, lygiai taip pat, kaip ir kalbėjimas.
  • Jeigu dar to nepadarėte, būtinai perskaitykite skyrių „Efektyvus vertinimas“ (Katalogo Nr. 202). Jis padės Jums suprasti, kaip iš „Toastmasters“ programos gauti maksimalią naudą.

 

 

Ledlaužio įvertinimo instrukcijos

 

Pavadinimas ___________________________________________

Vertintojas ____________________________________________

Data __________________________

Pastaba vertintojui: Savo kalboje naujas narys prisistatys savo klubui ir pradės kalbėti priešais auditoriją. Kalba turėtų turėti aiškią pradžią, pagrindinę dalį ir pabaigą. Kalbėtojui buvo patarta naudoti užrašus (jeigu prireiks) ir nesirūpinti kūno kalba. Būkite paslaugus, skatinkite kalbėtoją, nurodykite jo stipriąsias vietas. O tada atsargiai ir švelniai nurodykite sritis, kur jam arba jai dar reikėtų tobulintis. Skatinkite kalbėtoją planuoti kitą kalbą. Jūsų įvertinimas padės kalbėtojui patogiai jaustis prisijungiant prie „Toastmasters“ klubo ir pristatant kalbą. Be savo žodinio įvertinimo, prašome atsakyti į žemiau pateiktus klausimus.  

  •  Kokiomis stipriosiomis savybėmis jau dabar pasižymi kalbėtojas?
  •  
  •  Ar kalba parodė, jog jai buvo adekvačiai ruoštasi?
  •  Ar kalbėtojas kalbėjo aiškiai ir garsiai?
  •  Ar kalba turėjo aiškią įžangą, pagrindinę dalį ir pabaigą?
  •  Prašome pakomentuoti, kaip kalbėtojas naudojosi užrašais.
  •  Jeigu kalbėtojas būtų kalbėjęs kitaip, kas būtų padėję patobulinti kalbą?
  •  Kuo Jums ši prezentacija patiko?